Raiņa iela, 101, Jūrmala,
E-pasts: baiba@bmbirojs.lv,
Telefons: 29517713
23.05.2013.

Situācijas atvieglojums parādu gūstā nonākušajiem

Lai līdzsvarotu kreditoru un parādnieku intereses, palielināts piedziņas procesā parādniekam saglabājamo līdzekļu minimums, nosaka Saeimas deputātu 23.05.2013. trešajā, galīgajā, lasījumā pieņemtie grozījumi Civilprocesa likumā. No nākamā gada parādniekam saglabājamo līdzekļu minimumu noteiks minimālās algas apmērā, saglabājot arī līdzekļus par katru nepilngadīgo bērnu valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā, kas patlaban noteikts 45 lati mēnesī, iepriekš informēja Saeimas Preses dienestā.

Cerams, ka šis būs tikai pirmais solis, lai palielinātu summu, kas parādos nokļuvušiem cilvēkiem paliek iztikai pēc piedziņas veikšanas, tiks ņemts vērā arī apgādībā esošo bērnu skaits, lai novērstu situāciju, kad ģimenes ar bērniem, paliek bez iztikas līdzekļiem. 

Pašlaik spēkā esošais regulējums pieļauj, ka no parādnieka ieņēmumiem ir atļauts izdarīt ieturējumus arī gadījumā, ja tas saņem mazāk par minimālo algu, faktiski novedot parādnieka ģimeni trūkumā.

Pašreizējā kārtība nosaka, ka tiesu izpildītāji informāciju par apgādībā esošajiem bērniem var saņemt par maksu un šie izdevumi tiek iekļauti sprieduma izpildes kopējās izmaksās, kas beigās gulst uz parādnieka pleciem. Taču, Likuma izmaiņas nosaka, ka ziņas par parādnieka apgādībā esošajiem bērniem un citu spriedumu izpildei nepieciešamo informāciju valsts iestādes tiesu izpildītājiem sniegs bez maksas.

Ir paredzēts, ka izmaiņas attiecībā uz parādniekam saglabājamo līdzekļu minimumu un bezmaksas piekļuvi valsts reģistru ziņām stāsies spēkā 2014.gada 1.janvārī.

atpakaļ