Raiņa iela, 101, Jūrmala,
E-pasts: baiba@bmbirojs.lv,
Telefons: 29517713
04.04.2013.

Būtisks pavērsiens fotoradaru lietā

Satversmes tiesa (ST) atzinusi, ka valsts pamatlikumam neatbilst Latvijā līdz ar fotoradariem iedibinātā prakse, ka par braukšanas ātruma pārsniegšanu sods tiek piemērots automašīnas īpašniekam, nenoskaidrojot pārkāpuma faktisko izdarītāju.

Ir arī noteikts, ka nepilnības Ceļu satiksmes likumā jānovērš līdz šā gada 1. oktobrim, pretējā gadījumā šī un vēl citas apstrīdētās normas tiks atzītas par spēkā neesošām.

Tikai pateicoties, Tiesībsarga Jura Jansona iniciatīvai viņš iesniedza pieteikumu ST, kas uz iesnieguma pamata ierosināja lietu. Bet tas notika tikai pēc tam, kad Tiesībsargs 2011. gadā bija vispirms vērsies Tieslietu, Satiksmes un Iekšlietu ministrijās, vēršot uzmanību uz nepilnībām Ceļu satiksmes likumā, lūdzot izstrādāt grozījumus tajā, taču ministrijas šādu izmaiņu nepieciešamību neuzskatīja par lietderīgu.

ST spriedumā akcentēts, ka «ikviens var aizstāvēt savas tiesības un likumiskās intereses taisnīgā tiesā un ikviens uzskatāms par nevainīgu, iekams viņa vaina nav atzīta saskaņā ar likumu». Nav pieļaujams, ka transportlīdzekļa īpašnieks netiek uzklausīts un viņam nav tiesību lūgt pārskatīt uzlikto sodu. Tāpat nav paredzēta kārtība, kādā veidā īpašnieks varētu valsts institūcijām uzrādīt autovadītāju, ja viņam tas ir zināms, un tādējādi novērst nelabvēlīgo seku iestāšanos, norādīts ST spriedumā, uzsverot, ka Saeimai ir iespēja apstrīdētās likuma normas grozīt vai atzīt par spēku zaudējušām līdz šā gada 1. oktobrim.

Atliek vien cerēt, ka Valdība tomēr visdrīzākajā laikā novērsīs šīs te nelikumības un līdz ar to, nākotnē, kad atkal tiks ieviesti fotoradari, pie atbildības tiks sauktas īstās vainīgās personas.

atpakaļ